Ograniczenie zużycia opakowań z tworzyw sztucznych

Trwają przygotowania procedur prawnych dotyczących możliwości realnego ograniczenia zużycia opakowań z tworzyw sztucznych w Jeleniej Górze. – Chcemy do tego podejść serio, żeby podejmowane działania miały konkretne skutki, a nie tylko propagandowe – zapowiedział Jerzy Łużniak, Prezydent Miasta. – Hasłowe zapowiedzi nie poprawią sytuacji. Chcemy wdrożyć takie procedury, by możliwe było zamawianie m.in. przez UM wody w pojemnikach szklanych bądź biodegradowalnych, a także określenie takiego sposobu dofinansowywania imprez na terenie Jeleniej Góry, by ich organizatorzy wiedzieli, że mogą się spodziewać ewentualnie pozytywnej decyzji, jeśli w trakcie imprezy oni (i wszyscy ich podwykonawcy) wyeliminują z użytku w trakcie tego przedsięwzięcia plastykowe kubki, butelki, słomki, itp. To wymaga precyzji zapisów, odpowiedniego uprzedzenia, i innych zabiegów, szczególnie w sytuacji, kiedy plastyk stał się wszechobecny w naszym życiu, a producenci takich opakowań i kubków tylko markują poprawę, wytwarzając naczynia z tego samego materiały, jedynie inaczej go barwiąc.

26.06.2019