Plany przestrzennego zagospodarowania

Plany przestrzennego zagospodarowania są takim rodzajem dokumentu planistycznego, które porządkują sposób zagospodarowania (choć nie zawsze zabudowy) obszarów w mieście. Im większa część gruntów objęta jest takimi planami, tym łatwiej mogą podejmować swoje decyzje inwestorzy.

- Obecnie mamy w opracowaniu, w różnym stopniu szczegółowości kilkanaście (dokładnie – 13) takich planów – poinformowano nas w Wydziale Architektury. – Są wśród nich takie, które po okresie zbierania uwag osób zainteresowanych będą niebawem przedstawiane Prezydentowi i Radzie Miejskiej. Inne są na wcześniejszym etapie (jak m.in. obszar w rejonie ulic Mochnackiego/Struga) i zachęcamy mieszkańców do zgłaszania uwag do tych planów, które są dostępne do publicznego wglądu.

- Czy to oznacza, że potrzebny jest społeczny sprzeciw, by takie plany nie zostały zatwierdzone? – Zdecydowanie nie – mówią pracownicy Wydziału Architektury, Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej. – Proces przyjmowania planów jest szczegółowo opisany, po etapie zbierania uwag mieszkańców przedstawiamy plan Prezydentowi Miasta. Prezydent może, choć nie musi przyjąć uwagi mieszkańców. Po tym etapie wszystkie uwagi, które nie zostały przyjęte trafiają pod obrady Rady Miejskiej i ten organ ostatecznie rozstrzyga w kolejnych głosowaniach, które uwagi będą w konsekwencji przyjęte do planu, a jakie nie. Nie ma więc żadnej potrzeby, by dyskusja nad planem była osią jakiegokolwiek konfliktu na tym etapie. Ale to dobrze, że mieszkańcy są żywo zainteresowani zapisami planów, powinni starannie zgłaszać swoje uwagi w przewidzianej procedurą formie i czekać na głosowanie Rady.

 

 

Kalendarz FB