Program KAWKA - wydłużony termin przyjmowania deklaracji

 

ARTYKUŁ ARCHIWALNY - ZAPRASZAMY NA AKTUALNĄ STRONĘ PROGRAMU KAWKA 2016

 

 

- Finalizujemy prace przy I etapie programu KAWKA – powiedział Marcin Zawiła, Prezydent Jeleniej Góry. – Jest to jedna ze spraw niezwykle ważnych, przede wszystkim dla mieszkańców, ale też dla całego wizerunku Jeleniej Góry w oczach przyjezdnych, w tym szczególnie – kuracjuszy cieplickiego Uzdrowiska. Ten program bowiem pozwala na ograniczenie emisji tzw. pyłu zawieszonego i innych zanieczyszczeń powietrza. Głównie dzięki temu, że mieszkańcy mogą (po spełnieniu nielicznych wymagań) korzystać z dotacji budżetowej na zmianę systemu ogrzewania własnych mieszkań. Dokładnie aż 60% kosztów inwestycji – to dotacja.

- Uznaliśmy wspólnie ze służbami ochrony środowiska, iż warto jest dopłacić i do zmiany źródła ogrzewania, także prywatnych budynków i mieszkań ze wspólnych pieniędzy, i do termomodernizacji domów, jeśli to przyniesie odczuwalną poprawę w czystości powietrza – powiedziała Mirosława Dzika, zastępca prezydenta miasta, nadzorująca procedurę wdrażania programu KAWKA. - Od kilku miesięcy zbieramy deklaracje poszczególnych zarządców domów, ściśle współpracując i z zarządem ciepłowni, z ZGKiM, a także spółdzielniami mieszkaniowymi i wspólnotami. Ale – co ważne – mogą się o dofinansowanie na tych samych zasadach ubiegać nawet ci właściciele mieszkań, którzy już wykonali na własny koszt takie roboty – wówczas, po przedstawieniu rachunków i rozliczeniu otrzymają refundację 60% poniesionych kosztów. Pod uwagę będą wzięte wszystkie te roboty, które zostały wykonane po 22 kwietnia 2013 r.

- Stan „na dziś” -  jest taki – informuje M. Dzika. – Mamy zgłoszenia 26 właścicieli lokali, którzy już wykonali modernizację systemu ogrzewania, a także 220 rozmaitych „podmiotów”, które zgłosiły swój akces do tego programu. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, by w terminie do końca czerwca br. zgłosili już wykonane przez siebie prace, albo też zamierzają uczestniczyć w programie. Nie limitujemy ilości przyjęć, ale im wcześniejsze jest zgłoszenie i czym większy stopień zaawansowania, tym większa szansa ujęcia we wniosku. To akurat jest w interesie wszystkich zainteresowanych stron, bo właściciele lokali odzyskają (lub uzyskają) 60% kosztów w ramach bezzwrotnej dotacji przed końcem 2014 r. A wszyscy Jeleniogórzanie odczują poprawę czystości powietrza. Niebagatelną sprawą jest w tym przypadku skuteczna obrona interesów Uzdrowiska Cieplice. 

- Zachęcam do bezpośredniego kontaktu z Wydziałem Gospodarki Komunalnej oraz Inwestycji i Zamówień Publicznych, by zasięgnąć szczegółowych informacji – powiedział M. Zawiła. – Mamy zarezerwowane środki w Narodowym i Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w takiej wysokości, że żaden zasadny wniosek, złożony w terminie nie będzie pominięty.

DO POBRANIA: DEKLARACJA PRZYSTĄPIENIA DO PROGRAMU (SKŁADANA PO 15.05.2014 ROKU)

Informacje w tej sprawie również są dostępne na stronie internetowej Miasta – kliknij by przejść do działu.

 

 

Kalendarz FB