Program zapobiegania czynnikom raka szyjki macicy poprzez szczepienia przeciw wirusowi HPV

Program skierowany jest do dziewczynek w wieku 12 lat mieszkających na terenie Miasta Jeleniej Góry oraz przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych na terenie Miasta.

Szczepionka SILGARD – 4-walentna (przeciw HPV 6,11,16,18), dawkowanie 0-2-6 miesięcy.

Istnieje wiele typów tego wirusa, z których część może być przyczyną łagodnych zmian w postaci brodawek na skórze, część powstawania łagodnych zmian w postaci kłykcin kończystych, a część nowotworów złośliwych, jak rak szyjki macicy.

Najczęściej występują typy HPV 16 i 18. Przyjmuje się, że to właśnie one są odpowiedzialne za około 2/3 przypadków raka szyjki macicy.

Grupa: