Przygotowani do wyborów

Ponad 40 lokali wyborczych zostanie otwartych w najbliższą niedzielę (13 października) w Jeleniej Górze. Tego dnia odbędą się wybory parlamentarne.

W Jeleniej Górze uprawnionych do głosowania jest ponad 61 tysięcy mieszkańców. Około pół tysiąca mieszkańców chce zagłosować gdzie indziej, gdyż pobrało zaświadczenia o zamiarze głosowania poza miejscem zamieszkania. Ponad 600 osób natomiast złożyło wnioski o dopisanie ich do listy wyborców. To dane, jakie uzyskaliśmy od Wydziału Obsługi Klienta Urzędu Miasta w Jeleniej Górze, w którym funkcjonował punkt wydawania wspomnianych wyżej zaświadczeń. Niespełna 50 osób zagłosuje za pośrednictwem swoich pełnomocników.

W mieście będzie funkcjonowało 46 obwodów do głosowania, a czego 5 to obwody zamknięte (m.in. Areszt Śledczy w Jeleniej Górze, DPS „Pogodna Jesień” czy Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej).

Informacje o tym, gdzie znajdują się siedziby obwodów do głosowania, zostały podane w Obwieszczeniu Prezydenta Jeleniej Góry, które zostało wywieszone w różnych punktach miasta. Elektroniczną wersję obwieszczenia można znaleźć TUTAJ. W większości lokalizacje lokali wyborczych są znane mieszkańcom. W porównaniu do poprzednich wyborów, nastąpiły dwie zmiany. Obwód wyborczy znajdujący się dotąd w Muzeum Przyrodniczym został przeniesiony do Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych, a obwód znajdujący się wcześniej w Przedszkolu Kacperek został przeniesiony do Szkoły Podstawowej nr 8.

Ponad połowa lokali wyborczych jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Niepełnosprawny, który będzie miał problem z dotarciem do urny, uzyska pomoc w urzędzie. Wystarczy, że zadzwoni pod numer 75 75 46 103. Kierowca dowiezie go do lokalu wyborczego przystosowanym samochodem (z platformą dla wózkowiczów). Dotyczy to oczywiście obszaru Miasta Jelenia Góra.

 

 

Przypominamy, że lokale wyborcze czynne będą w niedzielę 13 października 2019r. w godz. 7.00 – 21.00.

Głosujący otrzymają dwie karty. Na jednej z nich będą nazwiska kandydatów startujących do Sejmu, na drugiej – mniejszej – do Senatu RP. Aby oddać ważny głos, należy postawić dwie przecinające się linie w kratce obok nazwiska kandydata. Na każdej karcie możemy oddać JEDEN głos. Szczegóły dotyczące procedury głosowania opisane są na filmiku powyżej.

 

Kalendarz FB