Rowerowa wyprawa do Świnoujścia – już za nami

Pełnym sukcesem zakończyła się wyprawa rowerowa do Świnoujścia. Grupa zrzeszona w Towarzystwie Rowerowym 4 Lipca, będąca jednocześnie reprezentacją mieszkańców Jeleniej Góry podczas obchodów Dni Morza w Świnoujściu, łącznie przejechała 540 kilometrów. Pierwszym punktem w harmonogramie wizyty było spotkanie w ośrodku Tęcza z przedstawicielami koła rowerowego ze Świnoujścia oraz wymiana materiałów promocyjnych i upominków. Niewątpliwie wyjątkowo interesującą wydaje się być wspólna rowerowa wyprawa, która odbyła się następnego dnia. Wizyta na wyspie Karsibór, to poznawanie obiektów, które nie tak dawno były świadkami tragicznych wydarzeń II wojny światowej. Na wyspie znajduje się port, do którego zawijały niemieckie łodzie podwodne. Kolejną kartą historii tego miejsca, bliższą naszym czasom, to pomnik lotników RAF-u.

Wieczorem delegacja wystąpiła w amfiteatrze w Porcie Północnym godnie reprezentując Jelenią Górę i potwierdzając szczególną więź, jaka wytworzyła się pomiędzy mieszkańcami obu miast. Warto przy tej okazji nadmienić, że wystąpienie naszych reprezentantów spotkało się z życzliwym  przyjęciem i dużym zainteresowaniem.

Kolejny dzień to wyjazd rowerowy z przedstawicielami koła rowerowego ze Świnoujścia oraz Urzędu Miasta. Malownicza sześćdziesięciokilometrowa trasa po stronie niemieckiej i powrót ścieżką rowerową z Banin przez Heringsdorf i Ahlbeck do Świnoujścia. Popołudnie to wizyta w Forcie Gerharda - najlepiej zachowanym  pruskim fortem artyleryjskim w Europie. Wspólne ognisko, a następnie zwiedzanie fortu i stojącej nieopodal latarni morskiej to kolejne atrakcje związane z pobytem naszych cyklistów w Świnoujściu.

Czy warto podejmować takie wyprawy, które z jednej strony są realizacją pasji uczestników, a z drugiej stanowią swoiste podtrzymanie relacji koleżeńskich? I co warto nadmienić nie pozostają bez znaczenia dla ekonomii zaprzyjaźnionych miast. Odpowiedź może być tylko jedna. Bez wątpienia tak, w dłuższej perspektywie może się to przysłużyć obu społecznościom, a  takie projekty, jak wspólna akcja promocyjna - Gościnne Miasta  - są tylko tego potwierdzeniem.