Rusza Tydzień Zrównoważonego Transportu

Miasto Jelenia Góra kolejny już raz przystąpiło do europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Odbywa się on co roku w dniach 16-22 września. Ta inicjatywa zachęca miasta i gminy do wprowadzania i promowania środków na rzecz zrównoważonego transportu oraz do zachęcania ludzi do wypróbowywania alternatyw dla korzystania z samochodów.

Zwieńczeniem akcji będzie „Dzień bez samochodu”, który przypada w tym roku w niedzielę 22 września. W tym dniu podróżowanie komunikacją miejską w Jeleniej Górze będzie bezpłatne dla wszystkich pasażerów. W 2018 roku Dzień bez Samochodu obchodziły 1153 miasta.

Hasło EUROPEJSKIEGO TYGODNIA ZRÓWNOWAŻONEGO TRANSPORTU w roku 2019 to „Chodź z nami!” W ten sposób organizatorzy chcą zwrócić szczególną uwagę na tegoroczny temat „Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy” oraz podkreślić znaczenie chodzenia pieszo jako zbyt często niedocenianej formy transportu.

Kampania zachęca do wybierania aktywnych form poruszania się lub łączenia chodzenia pieszo i jazdy na rowerze z transportem publicznym. Oprócz elastyczności, chodzenie pieszo i jazda na rowerze dają wiele innych korzyści, takich jak dostępność społeczna i ekonomiczna, niezawodność, brak emisji oraz pozytywny wpływ na zdrowie. Przede wszystkim zaś, te miasta, w których dominuje aktywna mobilność, uległy największym przekształceniom.  

Od czasu wprowadzenia w 2002 r. EUROPEJSKIEGO TYGODNIA ZRÓWNOWAŻONEGO TRANSPORTU jego oddziaływanie stale rośnie, zarówno w Europie, jak i na całym świecie. W 2018 roku kampania pobiła rekord frekwencji — w ciągu tygodnia wydarzenia zorganizowało 2792 miast i gmin z 54 krajów – w tym 160 polskich miast i gmin. Polska zajęła czwarte miejsce w klasyfikacji światowej, wyprzedzając m.in. takie państwa jak Francja, Niemcy czy Rosja.

Inwestowanie w bezpieczną i komfortową infrastrukturę przeznaczoną dla aktywnych środków transportu to nie tylko inwestycja dla tych, którzy uznają się za pieszych lub rowerzystów. Jest to inwestycja dla wszystkich. Jesteśmy pieszymi, kiedy idziemy na przystanek autobusowy, dworzec kolejowy lub miejsce parkingowe, kiedy idziemy na spacer z przyjaciółmi i rodziną, kiedy odwiedzamy nowe miasto lub po prostu kiedy przechodzimy przez ulicę, aby zrobić zakupy czy odwiedzić sąsiada. Bezpieczna i dostępna infrastruktura jest inwestycją dla społeczeństwa.

I nie zapominajmy, że WSZYSCY jesteśmy odpowiedzialni za zapewnienie szacunku i bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom dróg. Sprawmy, aby w naszych miastach można było chodzić i jeździć na rowerze i aby stały się one przyjaznymi miejscami do życia.

W 2019 roku „Chodź z nami!”

 

Kalendarz FB