Spotkanie Noworoczne Jeleniogórskiego Związku Inwalidów Wojennych

Dnia 10 stycznia 2015 roku, Oddział Jeleniogórskiego Związku Inwalidów Wojennych, zorganizował spotkanie świąteczno-noworoczne, w sali ARKA przy Kościele św. Jana  Apostoła i Ewangelisty w Jeleniej Górze. Spotkanie otworzyła prezes Oddziału Krystyna Nowak - Gajewska witając serdecznie członków,  podopiecznych Związku i zaproszonych Gości. Na spotkanie przybyli: Zofia Czernow – Posłanka na Sejm Rzeczpospolitej Polski, Jacek Włodyga - były Starosta Jeleniogórski, Wojciech Olenderek – vice prezes Zarządu Głównego oraz prezes Zarządu Okręgowego ZIW RP we Wrocławiu, Edward Jakubowski – członek Zarządu Głównego oraz prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i BWP, Ryszard Grek – dyrektor  Wydziału Starostwa w Jeleniej Górze, Ksiądz Krzysztof Kowalczyk - proboszcz Kościoła pod wezwaniem św. Jana  Apostoła i Ewangelisty, Marek Gołębiowski – prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników RADAR w Jeleniej Górze, Michał Sumisławski - honorowy członek zarządu Oddziału ZIW RP, Józef Lis – prezes Koła nr 5.  Związku Kombatantów RP i BWP oraz członek Zarządu ZIW RP w Jeleniej Górze, Elżbieta Brożek - dyrektor gimnazjum nr 1. im. M. Kopernika w Bogatyni, Pani Monika Chartmańska  -  asystentka Prezydenta Jeleniej Góry, Pan Karol Soból – przedstawiciel Wydziału Dialogu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Po powitaniu Gości pani prezes, podziękowała Pani Poseł  Zofii Czernow za pomoc udzieloną w minionym roku dla oddziału  Związku Inwalidów Wojennych i Wojciechowi Olenderkowi - vice prezesowi naczelnych władz ZIW RP. Następnie powiedziała o wsparciu finansowym spotkania, dziękując panu Ryszardowi Grek, Michałowi Sumisławskiemu, Antoniemu Jachimczykowi,  Józefowi Lisowi. Po ciepłym wystąpieniu pani prezes Krystyny Nowak-Gajewskiej, głos zabrała pani poseł Zofia Czernow, która podziękowała za zaproszenie i zapewniła Inwalidów Wojennych o swoim wsparciu i pomocy. Na koniec przemówienia złożyła wszystkim życzenia noworoczne.

Następnie wystąpił Wojciech Olenderek – vice Zarządu Głównego oraz prezes Okręgu  ZIW RP we Wrocławiu. Krótko przedstawił zarys dziejów i działalność Związku Inwalidów Wojennych, który istnieje w Polsce już ponad 95 lat. Obchody rocznicy powstania Związku odbywały się w minionym 2014 roku. Następnie Prezes Wojciech Olenderek poprosił o wystąpienie pani Zofii Czernow poseł na Sejm i Jacka Włodygę byłego Starostę Jeleniej Góry, do uhonorowania  Jubileuszowym Krzyżem 95 lat ZIW RP. Wręczenia dokonał przy udziale prezes Oddziału Krystyny Nowak - Gajewskiej. Po wręczeniu odznaczeń prezes Wojciech Olenderek podziękował za zaproszenie, złożył gorące życzenia dla członków zwyczajnych i podopiecznych związku oraz zaproszonym Gościom.

Głos zabrali również pozostali zaproszeni goście: Edward Jakubowski - członek Zarządu Głównego oraz prezes Okręgu Związku Kombatantów RP i BWP, Ryszard Grek – dyrektor wydziału w starostwie Jeleniogórskim, Pani Monika Chartmańska - asystentka prezydenta Jeleniej Góry, Elżbieta Brożek dyrektor gimnazjum z Bogatyni. Wszyscy w swoich ciepłych wystąpieniach dziękowali za zaproszenie deklarując współpracę  i wsparcie dla Inwalidów Wojennych, składali wszystkim  gorące życzenia w nowym 2015 roku.

Po zakończeniu wystąpień zaproszonych gości słowo pasterskie wygłosił Ks. dziekan Krzysztof Kowalczyk, odczytał fragment ewangelii św. o narodzeniu Chrystusa, pobłogosławił obecnych i poświęcił opłatki. Rozpoczęło się składanie życzeń i tradycyjne łamanie się opłatkiem. Pani Prezes Krystyna Nowak – Gajewska wzniosła symboliczny toast za pomyślność wszystkich inwalidów wojennych naszego oddziału, zaproszonych gości i ich rodzin. W dalszej części spotkania Tadeusz Bury z Bogatyni grą na akordeonie umilał wszystkim dalsze chwile spotkania. Było wspólne śpiewanie kolęd a później różnych utworów nie tylko wojskowych. Spotkanie zakończyło się w miłej i serdecznej atmosferze.

tekst Janusza Śliwińskiego - ZIW RP.
foto: M. Faryniarz,  J. Śliwiński