Tyler (Texas) - USA

Położone w północno - wschodniej części Teksasu, około 150 mil na wschód od Dallas.

Liczba mieszkańców - około 84 000.

Miasto rozwija się w różnych kierunkach - edukacja, opieka zdrowotna, usługi.

Tyler znane jest także jako ośrodek hodowli róż.

Umowę partnerską podpisano 01.01.1991 roku. Współpraca obejmuje kontakty oświatowe, kulturalne. Staże naukowe w Tyler odbywali przedstawiciele jeleniogórskich środowisk akademickich oraz urzędnicy samorządowi i politycy lokalni. Rozwinęła się ścisła współpraca między instytucjami jeleniogórskimi np. Biblioteką Publiczną, Muzeum Przyrodniczym, Kolegium Języków Obcych. Przedstawiciele Jeleniej Góry uczestniczyli w obchodach 150-lecia Tyler.

Planowana w 2001 roku wizyta przedstawicieli miasta Jelenia Góra została, w związku z atakami terrorystycznymi na USA, została przełożona na 2002 r.


KALENDARIUM WSPÓŁPRACY

 

 Kalendarium 2016 rok:

Wizyta reprentantki Tyler p. Brindy Carey w Jeleniej Górze:

http://jeleniagora.pl/content/brinda-carey-przedstawicielka-miasta-partn...

 

Kalendarium 2015 rok:

W dniach 2 – 5 lipca gościliśmy przedstawicieli miasta Tyler z USA – miasta partnerskiego Jeleniej Góry. Wizyta amerykańskich gości odbyła się z inicjatywy Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej, przy współpracy Urzędu Miasta Jeleniej Góry. Relacja z wizyty poniżej:

http://jeleniagora.pl/content/wizyta-przedstawicieli-miasta-partnerskiego-tyler

W dniach 23 – 27 września 2006 r przebywała w Jeleniej Górze delegacja z Miasta partnerskiego – Tyler w Stanach Zjednoczonych. Wśród gości byli m.in. rektor Uniwersytetu w Tyler – dr Rodney Mabry, jego zastępca dr Richard Osburn oraz pani Betty Bower – prezes stowarzyszenia na rzecz współpracy Tyler z miastami partnerskimi. Głównym celem wizyty było spotkanie i przeprowadzenie rozmów przez przedstawicieli Uniwersytetu w Tyler z reprezentantami szkół wyższych z Jeleniej Góry – Politechniki Wrocławskiej, Kolegium Karkonoskiego, Akademii Ekonomicznej. Rozmowy te dotyczyły głównie możliwości nawiązania współpracy między uczelniami na poziomie prowadzenia wspólnych projektów, badań czy wymian studentów w ramach podobnych specjalności. Władze miasta stworzyły warunki do rozmów, niemniej dyskusje z uczelniami odbywały się już w relacjach bilateralnych. Podczas rozmów uzgodniono, że o dalszych szczegółach oraz ramach przyszłej współpracy uczelnie będą rozmawiać i kontaktować się indywidualnie.

 

Kalendarz FB