Wskaźnik bezrobocia w mieście - 8,2%

Po raz pierwszy od kilkunastu lat wskaźnik bezrobocia w mieście obniżył się do prawie 8 % (dokładnie – 8,2%) i jest drugi – po Wrocławiu – na Dolnym Śląsku. Nawet w Polkowicach, które z reguły plasowały się na drugiej pozycji w tym rankingu wskaźnik za kwiecień wynosi 8,8 %. Tylko w jednym miesiącu, między marcem a kwietniem 2014 r. Urząd Pracy zarejestrował, iż 192 Jeleniogórzan znalazło zatrudnienie, a trend zapowiada się podobnie, biorąc pod uwagę zapowiedzi niektórych pracodawców.

  • W ostatnich dniach (na przełomie maja/czerwca) kolejny teren przeznaczony pod budowę zakładu wytwórczego w rejonie ulicy Spółdzielczej został sprzedany. Nabywcą jest spółka komandytowa RS Bau z kapitałem polsko-austriackim. Na rynku polskim spółka ta działa już od 10 lat, od 2004 r. 
  • Obecnie Draexlmeier w Jeleniej Górze jest firmą, która zatrudnia najliczniejszą załogę. Pracuje tam ponad 1.500 osób (1538 zatrudnionych). Zapewne jeszcze przed końcem roku – ze względu na rozbudowę zakładu liczebność załogi zwiększy się o kolejnych 350 osób. 
  • Najistotniejszą sprawą w działalności gospodarczej jest utrzymywanie stałych trendów rozwojowych oraz swoista „autopromocja gospodarcza terenu” (przyciąganie nowych inwestorów ze względu na dobrą kondycję już istniejących zakładów). A właśnie w Jeleniej Górze taki proces jest widoczny, i to od dłuższego czasu. Dla potwierdzenia tej tezy: tylko w ub. roku m.in.: wspomniany Draexlmeier zatrudnił 560 osób, ZORKA – 250, Jelenia Plast i Color Plast – 84, Dobiegniew – 34, pomijając mniejsze zakłady, które przyjmowały po kilkunastu nowych pracowników.
  • Tylko w jednym miesiącu, między 31.03, a 31.04.2014 liczba bezrobotnych w Jeleniej Górze zmniejszyła się o 192 osoby. Pomijając fakt, iż oznacza to wzrost wpływów podatkowych do budżetu samorządu z odpisów z PIT, pobieranego przez US, to po raz pierwszy od kilkunastu lat wskaźnik bezrobocia w Jeleniej Górze obniżył się do mniej niż  9%.
  • Optymistyczne, że skutkiem pośrednim spadku liczby bezrobotnych jest też wzrost przeciętnej płacy, bowiem im mniejsze są rezerwy kadrowe, tym bardziej pracodawcy muszą zabiegać o pracowników miejscowych, by nie ponosić kosztów dowozów z bardziej odległych miejscowości.
  • Trwają – w różnym stopniu zaawansowania – budowy dwóch galerii handlowych. Według inwestorów Galerii „Sudeckiej” (Zabobrze) jeszcze przed końcem roku zatrudnionych tam zostanie grupa ok. 400 osób. Kolejnych kilkaset osób będzie zatrudnionych po zakończeniu budowy Galerii „Nowy Rynek”, powstającej na terenie dworca PKS, gdzie kontynuowane  są od kilku tygodni intensywne roboty ziemne.

 

Galeria: 

 

Kalendarz FB