XV edycja Konkursu Zarządu Województwa Dolnośląskiego i Euroregionu Nysa.

Blisko trzystu uczestników – przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów -  zgromadziły eliminacje XV edycji Euroregialnego Konkursu dla Dzieci i Młodzieży „Uczę się bezpiecznie żyć”. Konkurs zorganizowany przez Euroregion Nysa pod patronatem Zarządu Województwa Dolnośląskiego przy współpracy  wielu instytucji i placówek związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem odbył się w piątek 22 marca 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 10 przy ul. Morcinka. W organizacji przedsięwzięcia pomagali m.in.: Straż Ochrony Kolei, RDLP Nadleśnictwo Kowary, MZK Jelenia Góra, Szkoły: SP 10, ZSPUiBS oraz ZSLiZ Nr 2 z Jeleniej Góry, Państwowa Straż Pożarna, Straż Miejska, Komenda Miejska Policji, Karkonoski Park Narodowy, Karkonoski Klub Owczarka Niemieckiego, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, Divemed, czy WOPR.

Na stanowiskach konkursowych symulujących różne trudne sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu pojawili się uczniowie z wielu placówek oświatowych dawnego województwa jeleniogórskiego. Uczestnicy byli podzieleni na cztery kategorie wiekowe: sześciolatki (zerówka), klasy I-III szkół podstawowych, klasy IV-VI szkół podstawowych oraz klasy VII i VIII połączone z klasami gimnazjalnymi. Na stanowiskach konkursowych wyzwalano właściwe zachowania w różnych sytuacjach, czy to nadzwyczajnych, czy codziennych. Jurorzy oceniali prawidłowość zachowań konkursowiczów, ich sprawność działania w sytuacjach trudnych jak również poprawność udzielanych odpowiedzi na zadawane pytania.

Konkurencje były rozmaite. W sumie, we współpracy ze służbami mundurowymi, organizacjami i instytucjami związanymi z szeroko pojętym bezpieczeństwem, zaproponowano uczestnikom około 50 konkurencji (300 różnych zadań).

W kategorii „zerówek” jeleniogórskie przedszkola zajęły wszystkie miejsca na „pudle”:

• 1 miejsce - przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 27 „Okrąglaczek” pod opieką p. Jolanty Kujawińskiej,
  • 2 miejsce - przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 13 pod opieką p. Joanny Rak,
  • 3 miejsce - przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 19 „Kubuś Puchatek” pod opieką p. Ireny Modelskiej.

oraz

• 4 miejsce - przedszkolaki z Przedszkola Niepublicznego „Kacperek” pod opieką p. Barbary Morawskiej,
  • 5 miejsce - przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 2 pod opieką p. Kingi Dul.

W klasyfikacji klas I – III uczniowie jeleniogórskich szkół uplasowali się na następujących pozycjach:

• 4 miejsce – uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 10 pod opieką p. Natalii Koperek,
  • 5 miejsce – uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 pod opieką p. Małgorzaty Jop,
  • 8 miejsce – uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 11  pod opieką p. Anny Chmielewskiej.

W klasyfikacji klas IV – VI uczniowie jeleniogórskich szkół uplasowali się na następujących pozycjach:

• 10 miejsce – uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 pod opieką p. Urszuli Szkudlarek,
  • 12 miejsce – uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 11 pod opieką p. Tadeusza Pazurkiewicza,
  • 23 miejsce – uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 10 pod opieką p. Magdaleny Ochoty,
  • 27 miejsce – uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7  pod opieką p. Olgi Zagiczek

W klasyfikacji klas VII – VIII  uczniowie jeleniogórskich podstawówek oraz gimnazjaliści trzecich klas uplasowali się na następujących pozycjach:

• 1 miejsce – Marta Mazurek z Gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1,
  • 6 miejsce – Natalia Kędzierska ze Szkoły Podstawowej nr 2,
  • 7 miejsce – Adrianna Kamińska ze Szkoły Podstawowej nr 11,
  • 8 miejsce – Maja Adamska ze Szkoły Podstawowej nr 8.

Laureatom przesyłamy szczere i gorące gratulacje, pozostałym uczestnikom życzymy jak najwyższych pozycji w kolejnych konkursach i innych formach współzawodnictwa a do opiekunów kierujemy wielkie podziękowania za trud i czas poświęcony przy przygotowaniu wychowanków do konkurencji w konkursie „Uczę się bezpiecznie żyć”

Paweł Domagała
Wydział Edukacji i Sportu