Ruszył XXII Silesia Sonans

To pierwszy raz w historii, kiedy festiwal Silesia Sonans „zagrał” na Placu Ratuszowym. Ta nietypowa inauguracja została bardzo ciepło przyjęta przez widzów.

XXII edycja festiwalu przyciągnęła sporo melomanów. Krzesła ustawione przed sceną zapełniły się do ostatniego miejsca.

– Można powiedzieć, że jest to przedsięwzięcie parafialne, ale zaangażowało się w to wielu mieszkańców miasta, i od strony organizacyjnej, i od strony publiczności. I z tego możemy być dumni – mówił ks. płk. Andrzej Bokiej, główny organizator Silesia Sonans. Wraz z prezydentem Jeleniej Góry Jerzym Łużniakiem otworzyli festiwal.

Inauguracja przypadła na drugi dzień Września Jeleniogórskiego (niedziela, 1 września). Publiczność powitała Powszechna Orkiestra Jeleniogórska. Składa się z muzyków z Polski i Niemiec – uczniów i absolwentów szkół muzycznych. Powstała w wyniku międzynarodowych warsztatów, prowadzonych przez Jeleniogórskie Centrum Kultury pod batutą Evy Meitner. Dyrygentka przyznała, że była bardzo mile zaskoczona tak dużą frekwencją podczas koncertu. Cieszyła się też z ciepłego przyjęcia przez widzów. – Wspaniale nam się współpracowało, zarówno podczas warsztatów, jak i teraz – powiedziała o warsztatach dodając, że ma nadzieję na kontynuację projektu.

Gwiazdą wieczoru był znakomity pianista jazzowy Włodek Pawlik wraz z zespołem: perkusistą Adamem Zagórskim i kontrabasistą Damianem Kostką. Zagrali kawałki z nowego albumu Pawlik/Moniuszko, który ma już status złotej płyty. Były to jazzowe aranżacje najsłynniejszych pieśni i arii twórcy polskiej opery narodowej.

Po każdym utworze publiczność nagradzała muzyków gromkimi brawami.

Był to pierwszy weekend tegorocznego, 61. Września Jeleniogórskiego. Pełny harmonogram imprez można znaleźć TUTAJ. Program XXII Festiwalu Silesia Sonans znajduje się TUTAJ.

02.09.2019r.