Korekty w budżecie miasta

- W związku ze stanem budżetu Miasta istnieją możliwości, by zwiększyć niektóre wydatki ponad wstępnie planowane kwoty – powiedział Marcin Zawiła, Prezydent Jeleniej Góry. – Budżet planowaliśmy, gdy nie były jeszcze znane niektóre przychody, w tym (o czym niedawno informowałem) zwiększone ponad zakładany plan dochody z PIT i CIT, ale też inne przychody z innych źródeł. To dobra sytuacja, bo możemy tej korekty budżetu w sferze wydatków dokonać już teraz, to znaczy – przed sezonem budowlanym, a takie termin umożliwia rozpisanie przetargów, a co za tym idzie – zrealizowanie dodatkowych zadań przez zakończeniem roku budżetowego. Dlatego też na jutrzejszą sesję Rady Miejskiej przedkładam uchwałę o korekcie budżetu. Na pytanie – czy nie można było zaryzykować i wpisać takie kwoty już w pierwszej wersji budżetu M. Zawiła odpowiada: Każdy może ryzykować własnymi pieniędzmi, ale nie można budować tak budżetu samorządu, bo każdy wydatek musi mieć realne pokrycie w przychodach. Nie domniemywane, a realne. Po kwartale od uchwalenia budżetu mamy już w miarę pełną wiedzę o stanie finansów i stać nas na takie decyzje.

A co dzięki dodatkowym środkom przybędzie?

- Proponuję wprowadzić m.in. do budżetu kwotę 800 tys. zł z przeznaczeniem na powiększenie puli środków na remonty ulic. Zyskają m.in. Drzymały, Kruszwicka, Karłowicza, Struga i Chrobrego. Właśnie przy tej ostatniej ulicy zlokalizowanych jest kilka hurtowni, które mają spore potrzeby transportowe, a przede wszystkim mamy na względzie lokatorów tamtejszych domów. Kwotą prawie 4 mln złotych (3.856 tys.) przeznaczamy na inwestycje i zakupy inwestycyjne – przede wszystkim budowę centrów przesiadkowych, co poprawi sposób funkcjonowania sieci komunikacji miejskiej i aglomeracyjnej. Dla ludzi oczekujących przydziału mieszkań komunalnych dobrą informacją jest, że dodatkowa kwota 500 tys. złotych trafi na remonty zasobu mieszkaniowego i socjalnego, w uproszczeniu – remonty pustostanów, co oznacza, że ulżymy rodzinom najmniej zamożnym. Policja na polepszenie bezpieczeństwa publicznego otrzyma 130 tys. zł. Spora kwota, bo dodatkowe 400 tys. zł trafi do szkół, na remonty placówek oświatowo-wychowawczych, jeleniogórskie dzieci uczą się już naprawdę w świetnych warunkach, a potrzeby remontu toalet itp. (takie występują w niektórych szkołach) będą w tym roku zrealizowane.

Trudną sprawą jest Goduszyn – w budżecie przeznaczyliśmy 200 tys. złotych na zagospodarowanie tamtejszego terenu rekreacyjno-sportowego. Okazało się po przetargu, że najkorzystniejsza kwota opiewa na 322 tys. zł. Nie chcę rezygnować z tego zadania, więc proponuję, by z dodatkowych przychodów przekazać brakujące 122 tys. zł na ten cel. Kolejne 90 i 100 tys. złotych przeznaczymy - odpowiednio – na dwa ważne zadania socjalne, na kontynuowanie nauki i usamodzielnienie się wychowanków domów dziecka, a drugą – na pokrycie kosztów pobytu mieszkańców Jeleniej Góry w domach pomocy społecznej na terenie innych gmin.

Dodatkowe przychody sprawiły, że już w tym roku możemy – podobnie jak w ub. roku – wesprzeć starania Teatru im. C.K. Norwida w sprawie Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych. Zwiększamy kwotę miejskiego udziału w tym zdarzeniu o 190 tys. złotych.

Zyska też kultura fizyczna – przekażemy więcej o 250 tys. zł na realizację rozmaitych zadań sportowych, w tym m.in. na halę i stadion przy ul. Złotniczej oraz basen przy ul. Sudeckiej, głównie na dobre przygotowanie tych obiektów po sezonie. Każdy z nich otrzyma po 50 tys. zł, a w ogóle dodatkowa kwota na ten cel wynosić będzie 250 tys. zł, reszta będzie spożytkowana na inne zadania. Myślę, że taki zastrzyk dodatkowych środków, łącznie niemal 9 mln złotych sprawi, że efekt będzie widoczny.