70 lat temu w Jeleniej Górze zaczęła się Polska

Miasto Jelenia Góra, Muzeum Karkonoskie, Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry, Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze oraz I Liceum Ogólnokształcące zapraszają na seminarium poświęcone upamiętnieniu rocznicy migracji ludności i tworzeniu po II wojnie światowej państwowości polskiej na ziemiach odzyskanych.

W 2015 roku obok 70. rocznicy zakończenia najkrwawszej w dziejach wojny światowej, chcemy uczcić w sposób szczególny tych, którzy tworzyli na ziemiach odzyskanych państwo polskie, wzbogacając ten obszar, o kulturę przywiezioną  z domów ojczystych, z kresów wschodnich Rzeczypospolitej i Polski centralnej. 70-lecie „wielkiej wędrówki ludów” to moment, w którym chcemy pochylić się nad tymi, którzy tworzyli tu na miejscu swoją nową, małą Ojczyznę. 

 

29.05.2015 r.

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze

godz. 9.00-14.00

 

Wystąpienia:

dr hab. Robert Klementowski (Uniwersytet Wrocławski)– Stan bezpieczeństwa i sytuacja polityczna w powiatach górskich Sudetów Zachodnich w 1945 r.

dr Joanna Hytrek-Hryciuk (IPN Oddział Jelenia Góra) – Armia Czerwona w 1945 r. na Dolnym Śląsku i jej wpływ na organizację władz polskich.

mgr. Mateusz Pazdan (Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze) – Organizacja polskiej administracji w powiecie kamiennogórskim w 1945 r.

mgr Wojciech Szczerepa (Archiwum Państwowe Oddział w Jeleniej Górze) – Organizowanie władzy polskiej w powiecie lwóweckim w 1945 r.

mgr Robert Rzeszowski – Obraz Jeleniej Góry w latach 1943-1947 w zbiorach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

 

Panel dyskusyjny

Jelenia Góra w 1945 r. – Jelenia Góra dziś – ślady pamięci, kody kulturowe

W panelu obok referentów udział wezmą: Marcin Zawiła Prezydent Miasta Jeleniej Góry, Jolanta Ryglewska, Marek Szajda oraz Ivo Łaborewicz – Kierownik Oddziału Archiwum Państwowego  w Jeleniej Górze. Do udziału w dyskusji zaproszeni zostają także uczestnicy spotkania oraz pionierzy Jeleniej Góry

 

 

Kalendarz FB