Bieg "Tropem Wilczym" Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W dniu 28 lutego 2016 roku Fundacja Wolność i Demokracja po raz czwarty organizuje projekt „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Ideą projektu biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Wydarzenie niesie silne przesłanie patriotyczne oraz może być ciekawe dla osób w każdym wieku.

Fundacja Wolność i Demokracja oraz UKS Pankracy Jelenia Góra w  Jeleniej Górze, zapraszają na lokalną edycję imprezy, która po raz pierwszy odbędzie się w Jeleniej Górze. Przygotowana została trasa na dystansie: 1963 metry, będąca symbolem daty schwytania i śmierci ostatniego spośród żołnierzy wyklętych.

kategoria open: dorośli, młodzież, dzieci, całe rodziny.

Spotykamy się o godzinie 15.00 przy Bazylice św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze. Podczas wydarzenia zostanie przeprowadzona zbiórka publiczna, zapraszamy wszystkich chętnych bez względu na wiek.

Zapisy:

• Elektroniczne do 25.02.2016: po przesłaniu ZGŁOSZENIA  (Formularz rejestracyjny.doc) na adres rejestracja@pankracy.edu.pl oraz potwierdzenia wpłaty. Szczegóły w REGULAMINIE kliknij aby przeczytać
  • Osobiste do 25.02.2016 w sekretariacie Publicznego Katolickiego Gimnazjum u św. Pankracego, ul. PCK 23; 58-560 Jelenia Góra (Dom Parafialny Parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplice) oraz w dniu zawodów od godziny 13.30 (biuro zawodów, ul. Kopernika 1). Kontakt do koordynatora: Mirosław Dębski nr telefonu 787-587-213 adres e-mail rejestracja@pankracy.edu.pl

ORGANIZATOR OGÓLNOPOLSKI: Fundacja Wolność i Demokracja

O projekcie:
28 lutego 2016 roku Fundacja Wolność i Demokracja po raz czwarty zorganizuje projekt „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Po zeszłorocznym sukcesie– 20 000 uczestników z 81 miast z całej Polski oraz Wilna, Grodna i Lidy, chcielibyśmy zwiększyć skalę przedsięwzięcia. Naszym tegorocznym celem jest 40 000 biegaczy ze 160 miast nie tylko z Polski. W ramach projektu odbędzie się między innymi bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast. Każdy z lokalnych organizatorów może uzupełnić scenariusz o dodatkowe wydarzenia i atrakcje (gra rodzinna, rekonstrukcja, etc.). W 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Historia:
Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów. Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej. Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod  Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów  zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4  tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.