Akcja Segregacja – uczyliśmy się poprzez wspólną zabawę - relacja

W ubiegłą niedzielę (14 sierpnia 2016 roku) na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze  poprzez wspólną zabawę, uczyliśmy się jak segregować odpady! Festyn rodzinny Akcja Segregacja  dostarczył uczestnikom wiele atrakcji, zabaw i konkursów.

Festyn to przede wszystkim działania edukacyjne, mające na celu pogłębianie wiedzy mieszkańców Jeleniej Góry o segregacji odpadów, o Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych oraz sposobach postępowania z odpadami niebezpiecznymi. W tym roku dołączyły również działania edukacyjne dotyczące sprzątania po psach.

Jak co roku na Plac Ratuszowy wjechały wielkie śmieciarki, które na co dzień odbierają odpady spod naszych domów. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogli zasiąść za ich kierownicami. Wystawiona była także śmieciarka trzykomorowa, która odbiera kilka frakcji odpadów zebranych selektywnie i każdy mógł ją dokładnie pooglądać.

Aby przypomnieć wszystkim, że śmieci powinny trafiać do pojemników, a nie do lasów czy rzek przygotowaliśmy konkurs „Rzut surowcem”. Mieszkańcy próbowali trafić do śmietników opakowaniami nadającymi się do recyklingu: puszką, butelką i opakowaniem po jajkach. Następnie przeprowadzono konkurencję polegająca na rzucie kartonikiem w dal. Jedna z uczestniczek pobiła wszelkie rekordy i rzuciła opakowaniem na ponad 11 metrów, deklasując tym samym konkurentki. Dla najmłodszych uczestników festynu przygotowaliśmy konkurs „Wiedzy o segregacji”, którego patronem był Miś Porządniś!

Wielkim zainteresowaniem cieszyła się akcja „Kwiaty za elektroodpady”, którą prowadził mobilny PSZOK. Wszyscy, którzy przynieśli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny otrzymali doniczkę z wrzosem. Tego dnia zebraliśmy ok. 200 kg odpadów, takich jak: baterie, telefony komórkowe i stacjonarne, sprzęt kuchenny, ładowarki, suszarki, radia, żarówki. Były również przeterminowane leki i płyty CD. Największym oddanym odpadem była pralkowirówka, która ważyła 21 kg. Akcja zakończyła się sukcesem, gdyż zebrane elektroodpady zostaną teraz w odpowiedni sposób zagospodarowane i nie będą stanowić zagrożenia dla naszego środowiska!

Podczas festynu na uliczkach Placu Ratuszowego pojawił się Ekopatrol. Strażnicy Miejscy - których można było rozpoznać po kolorowych parasolkach - zadawali ekopytania związane ze: spalaniem śmieci w domowych piecach, wyrzucaniem ich do lasu i sprzątaniem po psach. Każdy, kto dobrze odpowiedział na pytanie otrzymał Ekoodznakę.

Dla najmłodszych przygotowaliśmy przedstawienie teatralne z bajką edukacyjną. Podczas spektaklu dzieci były czynnie zaangażowane, podnosząc piłki w kolorze odpowiadającym poszczególnym rodzajom segregowanych odpadów: żółte jak tworzywa sztuczne, zielone jak szkło i niebieskie jak papier.

Przy namiocie Urzędu Miasta dzieci i dorośli mogli zmierzyć się z segregacją prawdziwych śmieci. Pracownicy Referatu Gospodarki Odpadami udzielali porad i rozwiewali wątpliwości w temacie odpadów komunalnych. Prowadzili również akcję zachęcającą do sprzątania po psach: właścicielom czworonogów rozdawali psie pakiety, wyposażone w woreczki na odchody i opakowania w kształcie kości. Ponadto każdy mógł zapoznać się z nowymi pojemnikami na psie nieczystości, które już niedługo pojawią się na ulicach naszego miasta. Poruszyliśmy także bardzo ważny temat adopcji bezpańskich zwierzaków. Wszelkich informacji dotyczących adopcji, udzielali przedstawiciele Schroniska dla Małych Zwierząt w Jeleniej Górze.

Najmłodsi mieli także do dyspozycji stanowiska z malowaniem buzi, stanowiska do tworzenia ekologicznej biżuterii i prac plastycznych oraz dział majsterkowicza.

Dziękujemy wszystkim edukatorom odpadowym:

- Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.

- firmie SIMEKO sp. z o.o.

- Związkowi Gmin Karkonoskich

- Straży Miejskiej w Jeleniej Górze

- Referatowi Gospodarki Odpadami

Dziękujemy również wszystkim wystawcom i współorganizatorom.

Organizatorem festynu Akcja Segregacja była Agencja Reklamy i Promocji DAMI sp. z o.o. przy współpracy Miasta Jelenia Góra.

Grupa: