BRINDA CAREY, przedstawicielka Miasta Partnerskiego TYLER W STANIE TEKSAS USA, z wizytą w Jeleniej Górze

Głównym celem wizyty jest nawiązanie kontaktów i zapoczątkowanie kilku projektów dotyczących współpracy seniorów mieszkających w naszych siostrzanych miastach. Członkowie Stowarzyszenia Pisarzy w Tyler a także dojrzali studenci w grupie twórczego pisania, którą prowadzi Brinda, entuzjastycznie zareagowali na możliwość nawiązania korespondencji mailowej z uczącymi się angielskiego słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Jeleniej Górze.

Również po stronie polskiej zebrało się sporo chętnych, aby w ten ciekawy sposób pogłębiać znajomość języka. Projekt został nazwany Jelenie i Róże (Stags and Roses), co nawiązuje do herbów naszych miast. Wiele spotkań i rozmów z jeleniogórskimi seniorami stanowi bogaty materiał do kilku prezentacji, które Brinda Carey wygłosi po powrocie do domu. Pani Carey poprowadziła warsztat pisania wspomnień dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W przyszłym roku w Tyler ukaże się tom wspomnień seniorów z obu miast. Zamierzamy też opublikować tomik rad i przemyśleń seniorów z Tyler i Jeleniej Góry na temat Jak być szczęśliwym emerytem.

Drugim motywem przewodnim wizyty jest  ważny temat przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i dzieci. Brinda Carey aktywnie działa w stowarzyszeniu Voice Today. Zrzesza ono osoby, które mając za sobą doświadczenia przemocy domowej, pomagają innym wyjść z roli ofiary, a także prowadzą szkolenia dla pracowników różnych instytucji  podnoszące świadomość w zakresie tego zjawiska. Brinda Carey jest autorką książki Don't Cry Daddy's Here, która jest wspomnieniem jej  doświadczeń i terapii. Brinda przeprowadziła kilka wywiadów z osobami zajmującymi się na co dzień sprawami przemocy wobec kobiet i dzieci w naszym mieście.

Grupa: