Dodatkowe oznakowanie Jeleniogórskich Traktów Śródmiejskich

W ostatnich dniach na miejskich chodnikach pojawiły się oznaczenia poziome Małego i Dużego Jeleniogórskiego Traktu Śródmiejskiego. Stanowią one uzupełnienie funkcjonujących od ubiegłego roku tabliczek informacyjnych wskazujących kolejne atrakcje na trasie Małego i Dużego Jeleniogórskiego Traktu Śródmiejskiego i mają ułatwić turystom poruszanie się po tych dwóch ścieżkach.

Czym jest Mały i Duży Jeleniogórski Trakt Śródmiejski?
Mały Jeleniogórski Trakt Śródmiejski to propozycja spaceru, poszerzona o zwiedzanie we własnym zakresie wnętrz poszczególnych zabytków. Mały Trakt rozpoczyna się na Wzgórzu Krzywoustego, przy wieży widokowej Grzybek i wiedzie przez centrum miasta do Muzeum Karkonoskiego. Samo przejście zajmie około 60 minut.

Duży Jeleniogórski Trakt Śródmiejski to propozycja spaceru po Cieplicach, Sobieszowie i Jagniątkowie, na trasie którego zapoznać się można z ciekawymi zabytkami. Duży Trakt rozpoczyna się przy Ewangelickim Kościele Zbawiciela w Cieplicach a kończy przy Muzeum Miejskim Dom Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie. Wędrówka Jeleniogórskim Dużym Traktem Śródmiejskim zajmie około 3 godzin a ostatni punkt na trakcie stanowi bardzo atrakcyjne miejsce do rozpoczęcia wędrówki po górach – na przykład do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego.

Aby ułatwić poruszanie się po Małym i Dużym Trakcie na tabliczkach zamieszczono QR-kody za pomocą których można pobrać na smartfon mapkę z przebiegiem całego Traktu. Jest ona również dostępna pod linkiem:
turystyka.jeleniagora.pl/content/warto-zobaczy%C4%87

Dla tych, którzy nie posiadają smarfonów, postawiono dwie tablice z planem miasta, na którym zaznaczono przebieg Dużego i Małego Jeleniogórskiego Traktu Śródmiejskiego. Tablice umieszczone zostały przy ul. 1 Maja (przy wejściu na teren kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego) oraz w Jagniątkowie (przy parkingu pod Muzeum Miejskim Dom Gerharta Hauptmanna). Ponadto w Karkonoskiej Informacji Turystycznej przy placu Ratuszowym 6/7 oraz w Cafe Turystycznej przy Podwalu 1 można bezpłatnie pobrać folder pn. „Wędrówki Jeleniogórskim Traktem Śródmiejskim” oraz zaopatrzyć się z mapę schematyczną z zaznaczeniem przebiegu obu Traktów. Materiały można również pobrać w wersji elektronicznej pod linkiem: turystyka.jeleniagora.pl/Witamy-Turystyka

Jak poruszać się po Traktach Śródmiejskich?

Tabliczki informują o tym, jaka atrakcja jest poprzednim punktem na Trakcie Śródmiejskim (żółta ikonka po lewej stronie) oraz kolejnym punktem (żółta ikonka po prawej stronie). Czerwona ikonka pośrodku to miejsce, przy którym się znajdujemy. Podane na tabliczkach odległości oraz czasy przejścia są orientacyjne i uwzględniają samo przejście „od tabliczki do tabliczki”, nie zawierają czasu zwiedzania wnętrz poszczególnych miejsc. Pomiędzy tabliczkami, na powierzchni chodników, wyrysowano elementy graficzne z napisami ”Mały / Duży Jeleniogórski Trakt Śródmiejski”, które ułatwiają poruszanie się po Traktach.

Grupa: