Międzynarodowe Manewry Ratownicze pod kryptonimem DZWON

W dniach 02-04.10.2019r. na terenie powiatu jeleniogórskiego oraz Miasta Jeleniej Góry odbyła się 4 edycja Międzynarodowych Manewrów Ratowniczych pod kryptonimem „DZWON”. W manewrach uczestniczyły głównie zespoły ratownicze PSP z województwa dolnośląskiego, uczestniczyli także druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych

(8 zespołów) w tym także z Jeleniej Góry

(3 zespoły) oraz powiatu jeleniogórskiego (3 zespoły) oraz zespoły z Republiki Czeskiej.

W środę w godzinach 21.00-1.00 odbyły się działania praktyczne w porze nocnej na terenie lotniska na Górze Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim. W tym miejscu ratownicy udzielali pomocy w czasie wypadku samochodów osobowych, w czasie którego rannych było kilka osób. W czwartek 03.10.2019r. zaplanowano 6 zadań, które realizowano od godz. 9.00 do 18.00. Zadania polegały między innymi na dzieleniu pomocy rowerzyście, który na skutek wypadnięcia z trasy rowerowej uderzył w znajdujące się przy niej głazy czy na pokazaniu i przećwiczeniu metody postawienia samochodu na koła przy użyciu drabin nasadkowych z poszkodowanym w środku pojazdu. W ostatnim dniu manewrów odbyły się 2 zadania w Karpaczu. Przy górnej stacji wyciągu na Kopę ratownicy udzielali pomocy osobom, które były wychłodzone. W drugim epizodzie pomagano osobie, którą raniono nożem.